Human in Balance

– fra vals til græsk folkedans​

Torsdag 12. marts 2020, kl. 19:30
Aflyst

Balancerende på en gigantiske vippescene udforsker en gruppe internationale dansere mennesket som individ og medborger i en verden, hvor ingen kan bevæge sig uden at påvirke de andre.
Human in Balance er en helt anderledes danseforestilling udviklet i samarbejde mellem de to europæiske kulturhovedstæder i 2017 – Aarhus og Pafos på Cypern. Hvordan ser virkeligheden i den charmerende cypriotiske hovedstad ud for den almindelige borger, og er der nogle fællestræk til hverdagen i Danmark?
Gennem livemusik, dokumentariske videoprojektioner og dansere fra Pafos kommer Cypern på besøg i Danmark. Og på den halv tons tunge roterende vippescene sætter dansetruppen fokus på, hvordan vi som mennesker kan genfinde balancen i et Europa, der står over for en række store økonomiske og samfundsmæssige udfordringer.

Medvirkende:
Evi Karsera (Cypern), Alexia Nicolaou (Cypern), Petras Lisauskas (Lithauen), Frederik Pors Jakobsen (Danmark)
Instruktion & koreografi:
Jannik Elkær
Med-instruktør:
Kristoffer Louis Andrup Pedersen
Video, lys & dramaturgi:
Christoffer Brekne
Komponering, musik & lyd:
Alice Carreri
Dramaturgisk konsulent:
Bjørn Brinch
Producent:
Sigrid Aakvik
Foto:
Christoffer Brekne
Torsdag 12. marts 2020, kl. 19:30
Billet
A
B
Abonnement
200
170
Løssalg
230
200
Varighed: 1 time og 5 minutter

Oplysninger om abonnement og rabatter finder du her på praktiske oplysninger.

Andre forestillinger