Grethe Ingmann var ikke bare en af Danmarks absolut største sangerinder gennem tiderne, hun var også eminent til at fortolke teksterne på en troværdig og inderlig måde. Sammen med sin mand, Jørgen Ingmann blev de par nr. 1 i dansk popmusik i 1960’erne. Det toppede, da de sammen vandt det Internationale Melodigrandprix i 1963 med “Dansevise”.
Ta’ mig som jeg er er et kærligt portræt af Grethe Ingmann tegnet af skuespiller og sanger, Trine Pallesen sammen med Mathias Groves seksmandsorkester. De fører os gennem ikke bare poppen men også den levende jazzmusik, som havde en stor plads i Grethe Ingmanns hjerte.
Ta’ mig som jeg er er fortællingen om Grethes liv på godt og ondt. Om opture med kærligheden og musikken. Og om nedturene, der alt for tidligt satte en stopper for det hele.
En aften med masser af musik, humor og eftertanke.